بهترین حصار برای مناطق بادخیز

حصارکشی یکی از راه های خوب مشخص کردن مرز دور املاک است. اگر مایل هستید که حیاط را برای حیوانات خانگی یا بچه ها ایمن تر کنید، حریم خصوصی بیشتری داشته باشید و زیبایی بیشتری در محیط ایجاد کنید، می توانید از حصارکشی استفاده کنید. زمانی که نرده ها را نصب می کنید، انتظار دارید بیشترین دوام و استحکام را در برابر عناصر فضای باز داشته باشند. یکی از این موارد مقاومت در برابر باد است. با انتخاب بهترین حصار برای مناطق بادخیز می توانید امنیت و زیبایی خانه خود را تا مدت ها تضمین کنید.

بهترین حصار برای مناطق بادخیز:

حصارهای چوبی:

حصارهای چوبی، پیکانی و سفید رنگ مطلوب بسیاری از افراد هستند. اگر چه به دلیل وجود شکاف بین تخته ها حریم خصوصی چندانی برای شما به همراه نمی آورند، اما دقیقا همین نکته است که آنها را به یکی از گزینه های بهترین حصار برای مناطق بادخیز تبدیل کرده است. شکاف های بین تخته ها این امکان را فراهم می کند که باد از بین آنها عبور کند و آسیب به حصار به حداقل برسد. توجه داشته باشید که این شکاف ها تنها زمانی مفید هستند که فاصله مناسبی از یکدیگر داشته باشند؛ در غیر این صورت امکان عبور باد را فراهم نمی کنند.

حصار آهنی:

حصار آهنی یکی از دیگر گزینه ها بهترین حصار برای مناطق بادخیز است. این نوع نرده بسیار محکم است و فاصله بین پست ها امکان عبور باد را به صورت آزاد فراهم می آورد. در نتیجه تاثیر باد بر نرده و فشار روی آن کمتر می شود. نرده های آهنی از کیفیت خوبی برخوردار هستند و مطمئنا تا سال های سال دوام می آورند.  

برای افزایش طول عمر آنها بهتر است از یک پوشش سیلانت یا وکس بر روی نرده استفاده کنید تا به عنوان عایقی در برابر فلز و هوا عمل کند.

حصارهای وینیل:

حصارهای وینیل حدود پنج برابر قوی تر از حصارهای چوبی هستند و انعطاف پذیری بیشتری هم دارند. این امر باعث می شود، که برخلاف چوب، حتی در بادخیزترین مناطق هم دچار شکستگی نشوند. این گزینه مزایای دیگری نیز دارد. این نوع حصار دچار مشکلاتی مانند موریانه، پوسیدگی، انحراف و ترک نیز دچار نمی شود.

حصارهای وینیل طول عمر خوبی دارند، اما به حفظ و نگهداری نیاز دارند. این نرده مستعد رشد جلبک و پیچک است. حتی یک شلنگ آب پر قدرت هم نمی تواند آنها را از روی نرده پاک کند. در نتیجه مجبور هستید که بایک اسپری آب قوی، آب و صابون و یک پد پاک کننده غیر ساینده آن را تمیز کنید.

در صورتی که جلبک ها پاک نمی شوند یا لکه هایی روی نرده باقی می ماند، می توانید به جای صابون از سفیدکننده استفاده کنید. به طور کلی، باید یک قسمت سفید کننده را با پنج قسمت آب مخلوط کنید تا نرده تمیز شود.

هنگام نصب هر نوع حصار، ابتدا کاملا تحقیق کنید و تمام جنبه های مثبت و منفی هر مدل را بررسی کنید. حصار شما قرار است از پس آزمون زمان بربیاید. بنابراین شرایط آب و هوایی منطقه خود را در نظر بگیرید.

منبع:

doityourself

انتخاب فواره: افزودن صدای آب به محیط

هیچ چیز آرام بخش تر و با طراوت تر از آن نیست روی ایوان بنشینید و به صدای ریزش آب از فواره گوش کنید. فواره ها زیبایی و موسیقی آب را به حیاط شما می آورد. با انتخاب فواره ای زیبا این هارمونی را تکمیل کنید.

انتخاب فواره:

پیش از انتخاب فواره تصمیم بگیرید که مایلید فواره شما حباب تولید کند یا آبشاری باشد؛ آب را به هوا اسپری کند یا به صورت قطره ای به پایین بریزد. بر اساس بودجه خود و فضا فواره مناسبی را انتخاب کنید.

انواع فواره های باغ:

فواره های جتی وسط حوضچه قرار می گیرد و آب را به مدل های مختلف بیرون می ریزد. می توان آنها را به نحوی تنظیم کنید که آب را به صورت حبابی بیرون بریزد یا با ارتفاع مناسبی به هوا اسپری کند.

برخی از فواره ها آزاد هستند و نیازی به حوضچه ندارند. مخزنی در زیر فواره قرار دارد که آب در آن می ریزد. پمپ زیر کاسه قرار گرفته است و آب در آن بازیافت می شود.

فواره های خورشیدی توسط خورشید کار می کنند. آنها به هیچ نوع خاصی از لوله کشی یا سیم کشی ندارند. در یک روز آفتابی، آنها می توانند آب را تا ارتفاع زیادی به هوا بپاشند.

انتخاب فواره های دیواری برای باغ های کوچک تر مناسب هستند. آنها فضای بسیار کمی را می گیرند و صدای آب آرامش خاصی به باغ شما می دهد. این نوع فواره ها از مواد سبک وزن ساخته شده و می توانند به راحتی بر روی دیوار یا حصار نصب شوند.

اگر استخر بزرگی در باغ خود دارید، می توانید با انتخاب فواره های سنگی بزرگ صدای آب را به فضای خود بیافزایید.

اگر بودجه کمی دارید اما به صدای آب علاقه دارید، می توانید از فواره های پیش ساخته یا پی وی سی استفاده کنید. این فواره ها بسیار ارزان هستند و در اندازه های مختلفی عرضه می شوند. زمانی که خزه و سرخس در نزدیکی آن بکارید زیبایی خاصی به فضای شما می دهند.

مهم نیست که اندازه حیاط خلوت یا باغ شما چه قدر است، با افزودن یک فواره آب، صلح و آرامش را به محیط خود بیاورید. سپس تکیه دهید و از موسیقی طبیعت لذت ببرید.

منبع:

doityourself

طراحی آشپزخانه فضای باز برای لذت بردن از محیط

تبدیل فضای باز به محوطه ای کاربردی اصلا کار آسانی نیست. با در نظر گرفتن نکات طراحی آشپزخانه فضای باز می توانید کاربری محیط خود را بهبود بخشید.

با واضحات شروع کنید:

مرحله برنامه ریزی فضای باز شامل دور زدن در حیاط خلوت و دیدن تمام محیط اطرف می شود. این مرحله آسان به نظر می رسد. در حیاط دوری بزنید و سوالات زیر را از خود بپرسید.

  • مساحت فضای موجود برای کار چقدر است؟
  • آیا استخری دارید که در اطراف آن برنامه ای داشته باشید؟
  • چطور در مورد یک نقطه آسان برای دسترسی به قدرت؟
  • در حال حاضر چه سازه هایی در حیاط وجود دارد؟ (ایوان، کلاه فرنگی، سایبان و غیره)

به محوطه ای که برای طراحی آشپزخانه فضای باز در نظر گرفته اید، به گونه ای نگاه کنید که گویی بار اول است. میزان دریافت نور خورشید و راه های ایجاد سایه را بررسی کنید. وجود درختان سایه دار می تواند راه خوبی باشد. در غیر این صورت باید نصب سایبان را بررسی کنید.

فرض کنید که میزبان یک مهمانی در فضای باز هستید. بدین ترتیب می توانید مسیر رفت و آمد مهمانان را در نظر بگیرید. این کار به ساخت استراتژیک مکانی برای پخت و پز کمک می کند.

مکان طراحی آشپزخانه فضای باز:

پس از بررسی محوطه بیرونی و توجه به محدودیت های احتمالی، فاصله فضای آشپزخانه را از خانه در نظر بگیرید. اگر آشپزخانه فضای باز به خانه نزدیک است باید به فکر تهویه برای اجاق باشید. در غیر این صورت می توانید یک باربیکیو و اجاق هیزمی درست کنید.

سعی کنید تعادل خوبی بین فاصله آشپزخانه فضای باز و خانه وجود داشته باشد. اگر آنها به هم نزدیک است شاید نیازی به خرید یخچال و سینک ظرفشویی در فضای باز نباشد. بدین ترتیب می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید. اما اگر فاصله این دو زیاد است، باید جایی برای ذخیره سازی مواد اولیه پخت و پز و یخچال در نظر بگیرید. در غیر این صورت به جای آشپزی دائما در حال رفت و آمد بین دو فضا خواهید بود.

نشیمن:

به طور کلی ساخت آشپزخانه در فضای باز برای دورهمی است. فضایی را برای مبلمان در نظر بگیرید. فضای شما باید صمیمی و راحت باشند تا مهمانان احساس خوبی در آن داشته باشند. بسته به تعداد معمول خانواده می توانید آشپزخانه را کوچک تر و فضای نشیمن مهمانان را بزرگ تر بسازید.

بهار، تابستان، پاییز و زمستان …

در مورد هر فصل فکر کنید. شدت تغییرات فصلی و دمایی را در نظر بگیرید. نحوه نورپردازی محیط، ایجاد گرمایش و سرمایش و انتخاب سایبان مناسب برای دوری از نور خورشید را بررسی کنید.

طول عمر مبلمان خود را در فضای باز در نظر بگیرید. اگر در محیطی بارانی زندگی می کنید، باید مبلمانی را انتخاب کنید که تمیز کردن آن آسان است و ضد آب است. اگر در فضایی با تابش زیاد نور خورشید زندگی می کنید، استفاده از سایبان های ضد UV را در نظر بگیرید.

کانتر آشپزخانه:

استفاده از فولاد ضد زنگ به دلیل عدم فرسایش و زنگ نزدن گزینه خوبی برای کانتر است. مصالحی که برای کانتر استفاده می کنید باید به نحوی باشد که آلودگی را به مواد غذایی انتقال ندهد و تمیز کردن آن آسان باشد. بدین منظور استفاده از سطوح گرانیتی و سنگی هم مفید است.

کف:

مصالحی که برای کف آشپزخانه به کار می برید نیز مهم است. نیازی به گفتن نیست که طراحی آشپزخانه فضای باز باید با نمای خانه مطابق باشد. اگر برای پوشش کف از چوب استفاده کنید، تمیز کردن آن بسیار دشوار خواهد بود مگرآنکه از چندین لایه سیلانت روی آن استفاده کنید.

منبع:

doityourself

اشتباهات طراحی آشپزخانه در فضای باز

آشپزخانه در فضای باز راهی عالی برای سرگرم کردن دوستان و خانواده است. و هنگامی که در فضای باز کار می کنید، فضای زندگی خود را افزایش می دهید. با اجتناب از اشتباهات طراحی آشپزخانه در فضای باز می توانید از آن استفاده بهینه تری داشته باشید.

اشتباهات طراحی آشپزخانه در فضای باز:

جدایی داغ از سرد:

وسایل خنک کننده را از وسایل گرمایشی و پخت و پز دور کنید. برای اجتناب از اشتباهات طراحی آشپزخانه در فضای باز یخچال کوچک را در جایی دور از اجاق قرار دهید.

تهویه:

راه های زیادی برای طراحی یک آشپزخانه در فضای باز وجود دارد. می توانید یک سایبان روی سر فضا بسازید یا دور فضا را ببندید. می توانید با ساخت کابینت یا قفسه وسایل اضافی را پنهان کنید. مهم نیست از چه روشی استفاده می کنید، به هر حال باید کاری کنید که فضای شما تهویه خوبی داشته باشد. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد وسایل، اطمینان حاصل کنید که هوا از اطراف وسایل عبور می کند. دود باید مسیری برای خروج داشته باشد، در غیر این صورت فضا غیر قابل تنفس می شود. روی اجاق از هود استفاده کنید.

استفاده از وسایل اشتباه:

پیش از خرید وسایل، مشخصات آنها را بررسی کنید. برخی وسایل پخت و پز فقط مخصوص استفاده در فضای بسته هستند و برخی دیگر تنها در فضای باز مناسب هستند. برای اطمینان از این امر با فروشنده مشورت کنید.

فراموش کردن محل ذخیره سازی:

اگر قرار باشد دائما بین فضای داخلی و فضای باز در رفت و آمد باشید تا غذا را سرو کنید یا چیزی بیاورید، ایده خوب شما کارکرد خود را از دست می دهد. طراحی فضایی برای ذخیره کردن مواد لازم برای آشپزی و ظروف لازم را در برنامه خود قرار دهید.

فراموش کردن فضای کانتر:

قرار نیست در آشپزخانه فضای باز خود فقط غذا بخورید. اغلب مردم ساخت کانتری برای خورد کردن مواد و تهیه مواد غذایی را فراموش می کنند. با ساخت یک کانتر جزیره ای می توانید فضای کافی برای پخت و پز و آماده کردن غذا را برای خود فراهم کنید.

مصالح ساخت:

چوب زیبایی خاصی نسبت به فلز به آشپزخانه شما می دهد. اما فراموش نکنید که در پی تغییرات آب و هوایی، چوب دچار ترک و فساد می شود. برای پیشگیری از نیاز به بازسازی های مداوم و زیباتر کردن طراحی آشپزخانه، از یک متخصص طراحی دکوراسیون استفاده کنید. یک طراح خوب می تواند حتی با فلز هم زیبایی خاصی به فضای باز شما بدهد.

منبع:

doityourself

مصالح ساخت کوشک: ایده خوبی برای فضای باز باغ

ساخت کوشک ایده خوبی برای فضای باز در باغ است. این سازه علاوه بر اینکه سایه یا پوششی برای ساکنان فراهم می کند برای اهداف تزئینی هم به کار می رود. کوشک را می توان در اشکال و اندازه های مختلف ساخت. این امر به هدف از ساخت آن بستگی دارد و به طور مستقیم بر مصالح به کار رفته در ساخت آن تاثیر دارد. در ادامه مصالح ساخت کوشک را بررسی می کنیم.

مصالح ساخت کوشک:

چوب:

کوشک را می توان به صورت مستقل در باغ یا به عنوان ساختاری متصل به دیوار ساخت. چوب برای هر دو منظور مناسب است. ظاهر طبیعی آن زیبایی خوبی به پروژه شما می دهد، اما برخی افراد ترجیح می دهند آن را رنگ کنند. با این حال، چوب را می توان به دسته های مختلف تقسیم کرد که هر یک برای یک شرایط آب و هوایی مناسب است. به طور کلی بهترین چوب آنی است که حاوی روغن های طبیعی باشد. این روغن ها چوب را در برابر پوسیدگی، موریانه و قارچ محافظت می کنند. در نتیجه عمر کوشک شما بیشتر می شود. در مواردی که امکان استفاده از چنین چوبی وجود ندارد برای محافظت از آن در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی باید چوب را با رنگ و مواد مخصوص پوشش داد. هزینه ساخت چنین پروژه ای نیز باید در نظر گرفته شود.

فلز:

یکی از مصالح ساخت کوشک فلز است. ساخت یک کوشک با فلز ممکن است در چشم برخی از افراد که ظاهر طبیعی و روستایی را ترجیح می دهند محبوب نباشد. با این حال برای برخی افراد دوام اهمیت بیشتری نسب به ظاهر دارد. در چنین مواردی استفاده از فلز به عنوان مصالح ساخت کوشک گزینه مناسبی به شمار می رود. نیازی به گفتن نیست که فلز بسیار مقاوم و محکم است. بنابراین اگر کوشک بزرگ باشد، بهتر است از فلز در ساخت آن استفاده شود. دیگر مشکل مربوط به فلز، زنگ زدن آن است. برای رفع این مشکل می توانید با استفاده از گالوانیزه کردن آن و پوشش دادن آن با سیلرهای مختلف از زنگ زدگی جلوگیری کنید.

PVC:

یکی از دیگر مصالح ساخت کوشک PVC است. PVC گزینه خوبی برای ساخت کوشک است. انواع ضخیم آن مقاومت لازم را فراهم می کنند و از مشکلات چوب و فلز پیشگیری می کنند. عدم نیاز به نگهداری از دیگر مزایای آن است.

آجر یا سنگ:

بعضی از افراد ترجیح می دهند از سنگ یا آجر برای ساخت کوشک خود استفاده کنند. ضرورت استفاده از این مصالح به خصوص برای تطابق با نمای خانه مشخص می شود. بدیهی است که استفاده از این دو ضمن ایجاد مقاومت کافی در سازه، به تعمیر و نگهداری کمی هم نیاز دارد.  

چهار مصالح فوق رایج ترین روش های ساخت کوشک هستند. گاهی از ترکیب این مصالح در ساخت کوشک استفاده می شود. همه چیز در این مورد به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد.

منبع:

doityourself

اجرای سبک فرانسوی در باغ و ویلا

تنوع در محوریت ایده های اجرای سبک فرانسوی در باغ قرار دارد. در طول تاریخ، فرانسه به خاطر حومه های زیبا و باغ های شگفت انگیز و پربرکت آن شناخته شده است. برای اجرای سبک فرانسوی در باغ امروزه باغبانان و معماران می تواند تا حد زیادی از ایده های باغ های تاریخی و معاصر آن برای طراحی و انتخاب گیاه استفاده کنند.

اجرای سبک فرانسوی در باغ:

زمانی که در حال برنامه ریزی برای اجرای سبک فرانسوی در باغ هستید، بخش خاصی از فرانسه را برای معماری و طراحی انتخاب کنید. از نرماندی، آلزاس، ریویرا، تا بورگاندی به همه مناطق فکر کنید.

فراوانی کنترل شده:

اول از همه، باغ های روستایی فرانسوی به نوعی مخلوط هستند. بسترها به هم می رسند. لازم نیست گیاهان شسته و رفته باشند و همه چیز سازمان یافته باشد. از دیوارهای خانه گرفته تا حصارهای اطراف ملک باید پر باشد. یک مسیر شنی یا مالچی در تمام باغ می تواند کافی باشد، اما مسیرهای سنگی نیز عظمت و قدمت خوبی به فضا می دهند. البته، طرح کاشت گیاهان ممکن است بیش از حد درهم و وحشی به نظر برسد، اما یک باغبان دانا می داند گوشه و کنار باغش چه گیاهی رشد کرده است و برآمدگی های عاشقانه و گوشه های سایه دار معطر با شکوفه صورتی کجا قرار دارند.

عناصر معماری:

تنوع معماری می تواند به باغ شما جذابیت بیشتری بدهد. مسیر باغ ممکن است به استخر باغ برسد که کنار آن یک پل چوبی ساخته شده است. یک کلاه فرنگی کوچک ممکن است در یک گوشه سایه دار قرار گرفته باشد و حیاط خلوتی از سنگ ریزه ها ممکن است از پشت خانه تان بگذرد.

برای اجرای سبک فرانسوی در باغ اختصاص فضایی به بازی کودکان ضروری است. باغ های فرانسوی از این محوطه غافل نمی شوند. می توانید از سایبان برای افزایش امکان استفاده از این فضا برای کودکان استفاده کنید.

مبلمان باغ:

چنین باغ هایی بدون وجود مبلمان زیبا برای لذت بردن ساکنان از مناظر اطراف کامل نیستند. صندلی های فرفورژه سفید رنگ همراه با یک میز هم رنگ در هر نقطه ای از باغ می تواند قرار گیرد. محوطه نشیمن خود در فضای خلوت را با درختان سایه دار و گیاهان زینتی و گل آفتابگردان احاطه کنید. در اجرای سبک فرانسوی در باغ بهتر است از خطوط مستقیم و ویژگی های مدرن پرهیز کنید زیرا در این سبک زیاد محبوب نیستند.

انتخاب گیاهان:

هنگام انتخاب گیاهان برای باغ فرانسوی، باید طیف وسیعی از گیاهان را در نظر بگیرید. هر گیاهی در اندازه و انواع مختلف در این سبک مجاز است. برای طراحی یک باغ فرانسوی باید از درختان سایه دار، درختچه های کوتاه، بوته، گیاهان پهن برگ، گیاهان سوزنی، گیاهان همیشه بهار و گیاهان خزان دار همه را در کنار هم در باغ بکارید.

حفاظت و نگهداری از چنین باغی دشوار است اما ارزش آن را دارد.

منبع:

doityourself

اجرای سبک ایتالیایی در باغ و ویلا

افرادی که تمایل به اجرای سبک ایتالیایی در باغ خود دارند، گزینه های معماری زیادی در اختیار دارند. هرگز یک سبک ایتالیایی واحد وجود ندارد. ایتالیا مناطق متعددی دارد که هر یک دارای ویژگی و سبک خاص معماری هستند. باغ های ایتالیایی نه تنها تحت تاثیر آب و هوا بلکه دوره های تاریخی نیز قرار دارند. به عنوان مثال، سبک های رومی و رنسانس از گزینه های اجرای سبک ایتالیایی در باغ است.

ایتالیا از الهامات زیادی در طراحی معماری خود استفاده می کند. از نقاشی های دیواری شهر پومپی تا کاشی و سنگ های مرمر کلاسیک در ایوان های رومی، راه های زیادی برای اجرای سبک ایتالیایی در باغ شما وجود دارد. چه بخواهید یک حیاط خلوت کوچک را دکوراسیون کنید یا چشم انداز ویلای بزرگ خود را تغییر دهید، امکان اجرای این سبک با هر بودجه ای وجود دارد.

اجرای سبک ایتالیایی در باغ:

آب:

برای ایتالیایی کردن باغ خود حتما باید از آب استفاده کنید. حوضچه آب را با سنگ مرمر بپوشانید. حوض خود را با یک مجسمه کلاسیک یا المان فلورانسی تزئین کنید.

نقاشی های دیواری:

رومی های باستان دارای باغ های بسیار زیبا و چشم نوازی بودند و بسیاری از آثار معماری آنها در زیر خاکسترهای آتشفشانی شهر پومپی مدفون شده است. در باغ های ایتالیایی، از نقاشی هایی در مورد مزرعه و درختان انگور روی دیوارهای باغ استفاده می شود. شما هم برای اجرای سبک ایتالیایی در باغ خود یک نقاشی کلاسیک و زیبا روی یکی از دیوارهای حیاط خلوت یا نشیمن بکشید. برای افزایش یادآوری ایتالیا، از طرح هایی نظیر خرابه های رومی، برداشت انگور، انعکاس درختان سرو در یک رودخانه کوچک استفاده کنید. در حقیقت، بسیاری از طرح های رنسانسی وجود دارند و می توانید به راحتی آنها را در دیوار خود کپی کنید.  

ستون ها، خرابه ها و مجسمه ها:

مهم ترین ویژگی هنری برای باغ های ایتالیایی استفاده از ستون، مجسمه و خرابه در بین گیاهان است. یک ستون تخریب شده و پوشیده شده در پیچک ها، مجسمه زنی با کوزه و جامی در دست یا سرباز یا گلادیاتوری در مسیر ورودی باغ که به مهمانان خوش آمد می گوید. البته، طراحی باغ به خودی خود می تواند تلاشی هنرمندانه باشد. نقشه برداری از کل باغ در یک الگوی هندسی یکی از ویژگی های اصلی باغ های رنسانسی ایتالیایی است. حفاظت و نگهداری از چنین طرح هایی پیچیده و دشوار است، اما اجرای آنها در باغ ویژگی خاصی به باغ شما می دهد.

دیگر تزئینات باغ که تحت تاثیر سبک ایتالیایی قرار دارند عبارتند از ساخت یک غرفه در باغ با طراحی ونیزی یا فلورانسی و ساخت گلخانه ای به سبک ایتالیایی در گوشه ای از باغ. فواره، کلاه فرنگی و حتی حصارهای چوبی باغ را نیز می توان با طرح های ایتالیایی ساخت.

برای افزایش حس ایتالیایی در باغ خود، ساخت یک باربیکیوی پیتزا در فضای باز را نیز فراموش نکنید. در کنار آن می توانید محوطه ای را به کاشت گوجه، فلفل دلمه، پیاز و ریحان اختصاص دهید که از مواد ضروری در پخت پیتزاهای ایتالیایی است.

منبع:

doityourself

اجرای سبک شرقی در باغ یا ویلا

زندگی ما هرچقدر هم هرج و مرج باشد، باغ باید محلی برای آرامش و استراحت باشد. مشخصه اجرای سبک شرقی در باغ ایجاد صلح، آرامش و مدیتیشن است.

برای اجرای سبک شرقی در باغ باید عناصر باغ های سنتی را در آن بگنجانید. باغ های شرقی ظریف هستند و جزئیات در آنها اهمیت دارد. هر عنصر باید به نحوی چیده شود که منتهی به آرامش ذهن شود. هیچ چیز نباید ذهن شما را منحرف کند. همه چیز باید موجب تفکر و سکون شود. از عناصر زیر برای افزودن سلیقه شرقی به باغ خود استفاده کنید.

اجرای سبک شرقی در باغ:

آب:

این شاید مهمترین ویژگی یک باغ شرقی است. هیچ باغ شرقی را پیدا نمی کنید که شکلی از آب، چه در شکل چشمه ها، کاسه های آب، فواره و یا آبشار، در آن دیده نشود. آب برای تسکین روح و آرام کردن ذهن استفاده می شود و صدای پس زمینه آن برای مدیتیشن مناسب است. بر خلاف فواره های در سایر سبک های باغ، فواره های سبک شرقی به طور معمول از بامبو ساخته شده اند. این فواره ها به جای اسپری کردن آب رو به بالا، آب را به آرامی به حوضچه می ریزد.

حوضچه های آب شرقی معمولا پر از ماهی قرمز هستند. ترکیب آب و ماهی طبیعت را به باغ شما دعوت می کند.

پل:

منحنی ملایم یک پل شرقی می تواند از روی یک حوضچه یا آبشار عبور کند یا به سادگی روی یک بستر خشک رود ساخته شود. پل ها را می توان از سنگ، چوب یا بامبو ساخت. در انتخاب محل پل هوشمند باشید زیرا قرار است این وسیله توجه همه را به خود جلب کند. برخی از پل ها بر روی یک پایه گرانیتی ساخته می شوند و این توهم را به وجود می آورند که روی آب شناور هستند.

مجسمه:

برای اجرای سبک شرقی در باغ استفاده از مجسمه ضروری است. در باغ های شرقی از این عنصر به عنوان سمبل خوشبختی یا حفاظت یا صرفا به عنوان زینت استفاده می شود. مجسمه هایی مانند سگ یا پلیکان، موجودات اسطوره ای مانند اژدها؛ و فرم های انسانی، مانند بودا و سربازان جنگجو، اجزای جدایی ناپذیر سبک شرقی هستند. مجسمه ها می توانند کوچک یا بزرگ باشند، اما بهتر است با مقیاس باغ شما متناسب باشند.

سنگ:

شکل قرار دادن سنگ ها نوعی هنر در آسیا به شمار می رود. از سنگ ها می توانید برای ترسیم بستر گل ها یا دور حوضچه آب استفاده کنید. مخلوطی از سنگ های بزرگ و کوچک ظاهر طبیعی تری به باغ شما می دهد. چینش سنگ ها باید موجب آرامش ذهن شوند.

بامبو:

بامبو نه تنها یکی از مصالح ساختمانی ضروری در آسیا است، بلکه یکی از مصالح کلیدی مورد استفاده در باغ های شرقی است. باغ شرقی بدون بامبو معنی ندارد. از بامبو برای نرده ها و حصارکشی، همچنین چرخ های آب و فواره استفاده می شود.

مسیر:

مسیرهای عبوری در باغ را می توانید با سنگ، شن و حتی سنگ گرانیت بپوشانید. اما باید توجه داشته باشید که مسیر باید در باغ پیچ بخورد. پیچ و تاب مسیر برای یک پیاده روی آرامش بخش در طول باغ ضروری است.

فانوس:

فانوس هم از مشخصه های مهم یک باغ شرقی است. فانوس ها در دو شکل سنگی و کاغذی ارائه می شوند. فانوس های سنگی یادآور معبدهای قدیمی است. از فانوس های کاغذی و نور ملایم آنها می توانید در یک بعدازظهر لذت بخش استفاده کنید.

کلاه فرنگی:

از کلاه فرنگی های کوچک در باغ می توانید به منظور رهایی از گرمای نور خورشید یا نجات پیدا کردن از یک باران غیرمنتظره استفاده کنید.

کلاه فرنگی محل خوبی برای یک دورهمی دلچسب در کنار فواره آب و فانوس های روشن است.

منبع:

doityourself

طراحی کوشک: ایده هایی برای تزئین

یک کوشک در فضای باز باغ یا حیاط خلوت محوطه ای را برای یک پیاده روی سایه دار یا نشمینی برای دورهمی در کنار یک فواره زیبا ایجاد می کند. طراحی کوشک خود را به ایده های ما بسپارید.

طراحی کوشک:

چوبی/سنگی:

کوشک های مدرن معمولا از چوب مقاوم در برابر آب و هوا مانند سرو یا سدر ساخته می شود. این چوب ها برای محوطه های لوکس و تزئینی مناسب هستند.

سبک:

طراحی کوشک می تواند بزرگ یا کوچک یا هر سبک دیگری باشد؛ برای نشان دادن زیبایی چوب می توانید آن را به صورت طبیعی رها کنید یا روی آن از رنگ استفاده کنید.

کوشک ها را به سبک های اروپایی یا آسیایی می توان ساخت.

زیبا و کاربردی:

با کاشت گیاهان رونده یا پیچک، طراحی کوشک می تواند هم کاربردی و هم زیبا باشد. استفاده از گیاهان روی کوشک برای آب و هوای گرم مناسب است. به جز کاشت درخت مو، می توانید از رز رونده هم استفاده کنید. رز زیبایی سحرانگیزی به کوشک شما می دهد. استفاده از گیاهان رونده روی کوشک علاوه بر تامین سایه، می تواند شما را از باران های ملایم محافظت کند. این گیاهان طاقت باران سنگین را ندارند. اگر در آب و هوای بارانی زندگی می کنید، بهتر است روی کوشک خود از سایبان تاشو استفاده کنید.

پس زمینه:

طراحی کوشک می تواند پس زمینه خوبی برای عکس ها باشد. از آن به خصوص در گرفتن عکس های عروسی می توانید استفاده کنید.

خصوصی و عمومی:

اگر یک حوضچه وان آب گرم در باغ خود دارید، می توانید از کوشک برای حفظ حریم خصوصی خود استفاده کنید. از آن در کنار استخر نیز می توانید استفاده کنید. با ساخت یک بار نوشیدنی یا یک باربیکیو در کنار کوشک می توانید طراحی فضای باز خود را تکمیل کنید.

طراحی: بدون محدودیت

کوشک را میتوانید به هر طریقی که فکر می کنید تزئین کنید. استفاده از چراغ های رشته ای و تزئینی توصیه می شود. با افزودن قفسه به دیوار یا نیمکت می توانید فضای بیشتری برای خود ایجاد کنید. برخی تابلوهای هنری یا آیینه های زیبا را می توانید به ستون ها متصل کنید و از آن لذت ببرید.

تاب برای کودکان:

برای تکمیل طراحی کوشک می توانید یک تاب به تیرک های افقی آن وصل کنید تا کودکان از وجود آن لذت ببرند.

کوشک می تواند به هر خانه ای شخصیت و زیبایی بدهد. ساخت آن می تواند کمی گران باشد. اما اگر به دنبال استفاده از فضای باز خود هستید، ارزش آن را دارد.

منبع:

doityourself

انواع کوشک: سایه دار کردن محوطه باز با سازه ای ساده

قرن هاست که کوشک در طراحی خانه و ویلا به کار می رود. اوج استفاده از آن در دوره رنسانس در باغ های ایتالیایی دیده می شود. کوشک ضمن ایجاد حس باز بودن فضا در باغ یا خانه، سایه مناسبی برای ساکنان و گیاهان تامین می کند. از انواع کوشک می توانید در سایه دار کردن فضای خود به شکل های مختلف استفاده کنید.

کوشک می تواند به دیوار خانه متصل شود و در مجاورت ورودی واقع شود یا به عنوان نقطه ای محوری در باغ به صورت مستقل بر روی ستون های متعدد ساخته شود.

استفاده از کوشک در باغ یک حس امنیت و حریم خصوصی در ساکنان ایجاد می کند. سقف شبکه ای آن سایه مناسبی برای شما فراهم می کند اما در عین حال امکان عبور نور خورشید را نیز فراهم می کند. ساخت یک کوشک در باغ به معنی ایجاد آسایش واقعی و نقطه کانونی در هر طراحی فضای خارجی است.

نکته: اگر باغ کوچکی دارید که نیاز به یک فضای دورهمی دارد، ساخت یک کوشک می تواند برای شما مناسب باشد. سازه هایی مانند کلاه فرنگی ها، دیوارهای بلند و حصار باغ را کوچک تر از آنکه هستند نشان می دهند. اما ماهیت باز کوشک و ساختار سقفی آن با هر باغی با هر اندازه می تواند مناسب باشد.  

انواع کوشک:

انواع کوشک به دو مدل اصلی تقسیم می شوند: مدل های متصل به دیوار خانه و مدل های آزاد.

در ایوان و حیاط خلوت ها می توانید از کوشک های متصل به دیوار برای دوری از نور خورشید و ایجاد نقطه ای برای استراحت استفاده کنید. استفاده از کوشک این فرصت را به شما می دهد که محیط خود را سبزتر کنید. کاشت گیاهان رونده مانند انگور و پیچک باعث می شود که گیاه از شبکه های سقفی کوشک عبور کند و با تیرک ها در هم آمیزد. در نتیجه علاوه بر ایجاد محیطی زیبا و سبز، سایه بیشتری برای شما فراهم می شود.

مدل های آزاد از دیگر انواع کوشک هستند که در ایجاد مکانی برای نشستن و لذت بردن از محوطه سازی خود و یا صرفا محیطی آرام برای کتاب خواندن مفید هستند. از کوشک های آزاد می توانید برای پوشش بخشی از مسیر باغ، ایجاد یک فضای سایه دار در نزدیکی استخر، یا پیوستن دو بخش باغ به یکدیگر مانند بخش سبزیجات به بخش درختان میوه استفاده کنید.

کوشک ها معمولا از چوب ساخته می شوند. چوب های متنوع و بادوامی بدین منظور در بازار وجود دارد، اما ممکن است از نظر هزینه گران تمام شود. چوب سدر هم از نظر مقاومت و هم هزینه گزینه خوبی به شمار می رود. امکان ساخت کوشک با استفاده از فلز و فریم های پیش ساخته نیز وجود دارد، اما ممکن است زیبایی و اصالت یک سازه چوبی را نداشته باشد.

اگر از نمای آجری یا سنگی برای خانه خود استفاده کرده اید، می توانید ستون های کوشک را نیز با سنگ و آجر کار کنید و در سقف از تیرک های چوبی استفاده کنید.

منبع:

doityourself